Zwierzęta domowe wnoszą do naszego życia wiele radości i miłości, stają się towarzyszami życia ale zanim zwierzę pojawi się w domu należy pamiętać, że zawsze wiąże się to z dodatkowymi obowiązkami. Posiadanie pupila wymaga poświęcenia mu czasu m.in. na: karmienie, sprzątanie legowiska, zabawę dlatego ważne jest, aby tę decyzję dobrze przemyśleć. Zwierzęta nie są przedmiotami - mają swoje potrzeby, nie tylko bytowe i nie można ich wyrzucić, gdy się znudzą, wyrosną czy też okażą się nietrafionym prezentem.

Wybierając zwierzaka należy wziąć pod uwagę też czas jego życia .Czy ma być to przyjaciel na kilka lat czy do starości? Psy i koty żyją zwykle kilkanaście lat (nawet do 20 !) natomiast np.: chomiki, króliki, świnki morskie - zaledwie kilka (od 3 do 8 lat w zależności od gatunku). Najwięcej uwagi wymagają psy i koty natomiast najmniej wymagające są rybki w akwarium. Należy dobrze przemyśleć wybór pupila, aby nie zasilił on grona bezdomniaków w schronisku. Głównymi powodami bezdomność zwierząt jest: nadmierne rozmnażanie, brak trwałego oznakowania umożliwiającego szybki powrót do właściciela (zwierzęta, które uciekły z posesji) oraz porzucenie przez właściciela. I tu również ważne jest odpowiedzialne postępowanie właściciela. Zwierzęta mnożą się, a na właścicielu ciąży dodatkowy obowiązek znalezienia domu dla małych. Na przykład kotka może mieć małe dwa razy w roku, a w każdym miocie od 3 do 5 kociąt, a nawet i więcej. Młode, które się pojawiają niezależnie od gatunku są często zabijane na różne sposoby albo wyrzucone. Często też niewysterylizowane zwierzęta uciekają a przebywając na wolności – rozmnażają się. Następnie takie zwierzęta trafiają najczęściej do schroniska, a ich utrzymanie do czasu adopcji pokrywa budżet gminy. Zwierzęta przebywają w nich często przez wiele lat. Aby przekonać się jaka jest skala tego problemu wystarczy odwiedzić najbliższe schronisko. W chwili obecnej w Hajnowskim Stowarzyszeniu Ochrony Zwierząt „ CIAPEK” ul. Słowackiego 29 w Hajnówce przebywa 104 psy (średnia wieku mieszkańców schroniska to około 7 lat) -  w tym 3 psy odłowione z terenu Naszej Gminy.

Zwierzęta przebywające w schronisku potrzebują stałej opieki oraz dużo miłości. W opiece nad zwierzętami pomóc mogą wolontariusze - zarówno w codziennych obowiązkach jak i w zabawie z czworonogami. Ponadto schronisko można wesprzeć poprzez wpłaty na konto stowarzyszenia Nr konta 24 1020 1332 0000 1802 0326 6525 lub przyłączenie się do comiesięcznej akcji "Jeden złoty na Ciapkowe biedoty" dokonując wpłat na w/w konto z dopiskiem "Jeden złoty".

Adopcja to nie jedyna forma pomocy bezdomnym zwierzętom. Sterylizacja i kastracja to już rutynowo przeprowadzane zabiegi, które niosą ze sobą wiele korzyści, m.in.: zapobiegają pojawieniu się niechcianych zwierząt a tym samym sprzyjają ograniczeniu ich bezdomności. Pozwala to uniknąć wielu chorób – jak choćby różne nowotwory, ropomacicze itp. Ponadto w skutek sterylizacji zwierzęta przestają albo mocno ograniczają znaczenie terenu. Zwierzęta stają się często spokojniejsze i bardziej oddane, zmniejsza się również ich skłonność do włóczęgostwa. Zabiegi można wykonać u kotów około 4 miesiąca życia, natomiast u psów około 6 miesiąca życia. Sterylizacja polega na podwiązaniu lub przecięciu jajowodów lub nasieniowodów, bez ich usuwania natomiast kastracja to zabieg usunięcia wszystkich organów związanych z płodnością. Po zabiegu należy pamiętać o odpowiedniej diecie, gdyż zapotrzebowanie na pokarm jest mniejsze. Aby zapobiec tyciu pupila należy nie przekarmiać zwierzęcia oraz zadbać o jego właściwą ilość ruchu.

Jak wszyscy wiemy obowiązek w zakresie opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt spoczywa na gminach. Wypełniając ten obowiązek corocznie do 31 marca gminy są zobligowane do uchwalenia programu zapobiegania bezdomności, i w tym roku ponownie w programie Gminy Hajnówka znalazł się zapis o dofinansowaniu sterylizacji kotek i suczek właścicielskich z terenu Gminy Hajnówka (Uchwała Nr XXIII/173/21 Rady Gminy Hajnówka z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Hajnówka w 2021 roku). Akcja prowadzona jest w okresie od kwietnia do końca listopada 2021r. Warunkiem ubiegania się o częściowy zwrot kosztów jest złożenie przez właściciela wniosku oraz pozytywna weryfikacja tego wniosku w Urzędzie Gminy Hajnówka. Dodatkowe informacje można uzyskać w Urzędzie Gminy Hajnówka, pokój 45 lub telefonicznie pod numerem telefonu 85 682-27-56.

Bez względu na to, czy zwierzę pochodzi z hodowli, jest przygarnięte z ulicy czy też adoptowane ze schroniska – odwdzięczy się ogromem miłości, każde przywiązuje się do swojego właściciela, i każde cierpi tak samo gdy nie otrzyma należytej mu uwagi, miłości i opieki.

Apeluję: dobry właściciel - to odpowiedzialny właściciel, dbający o swoje zwierzęta.

 

Wójt Gminy Hajnówka

Lucyna Smoktunowicz

 

To jest Czesio – w schronisku Ciapek od 17 listopada 2020r. To mały ale silny pies. Ma ok. 3,5 roku, waży ok. 15 kg. Uwielbia spacery i wodę. Raczej nie toleruje innych zwierząt. Bardzo chętny do współpracy z człowiekiem, żwawy, wymagający uwagi i pieszczoty. Obowiązuje wizyta przedadopcyjna. Tylko do warunków domowych.               Tel. 606-573-616.

czesio